Kostka brukowa – różne odcienie tego samego koloru

Do produkcji betonowych kostek brukowych i  płyt wykorzystywane są składniki naturalne, których barwa podlega zmianom, dlatego możliwe jest pojawienie się niewielkich różnic w  natężeniu koloru poszczególnych elementów. Jeżeli zastanawiają się Państwo skąd biorą się różnice kolorystyczne zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. 
Rozłożony w czasie proces powstawania i dojrzewania produktu w  połączeniu z  naturalnymi właściwościami surowców, wpływają na ostateczny kolor nawierzchni. Różnice kolorystyczne, wynikające ze specyfiki procesu produkcji oraz wykorzystywania do niej naturalnych surowców, są mniej widoczne na kamieniach pochodzących z tej samej partii. Na ostateczną barwę produktu, poza wyżej wymienionymi czynnikami, mają wpływ również warunki atmosferyczne, takie jak wilgotność powietrza czy temperatura w jakich dojrzewały. Etykiety zamieszczone na paletach zawierają nie tylko informacje handlowe o kostce brukowej ale również datę jej produkcji.

okAby uniknąć różnicy w odcieniu położonej nawierzchni zaleca się kupowanie kostki brukowej z tej samej linii produkcyjnej. Dlatego warto przed zakupem betonowej kostki przemyśleć „w przód” ile będziemy jej dokładnie potrzebowali.

 

Niewielkie zmiany kolorystyczne mogą wystąpić po dołożeniu kostki brukowej z tej samej partii – wpływ na to ma użytkowania nawierzchni. Różnice pojawiają się w wyniku zabrudzeń, konserwacji, wykwitów i natężenia eksploatacji lub znaczących skoków temperatury. Z czasem różnice te przestają być tak bardzo widoczne.

 

errorZdecydowanie należy unikać produktów niewiadomego pochodzenia. Znane są  złe praktyki, gdzie pod szyldem markowej kostki brukowej sprzedawany jest towar „podwórkowej produkcji” lub pochodzący od innego producenta.

 

 

 

Układanie kostek z trzech palet

Przy brukowaniu zawsze należy mieszać kostkę z trzech różnych palet. Jest to jedyny sposób, aby uniknąć wielkopowierzchniowych różnic w odcieniach koloru nawierzchni. Różnice te wynikają z faktu, że kostka ze względu na swoje składniki sama jest produktem naturalnym, który podlega wahaniom odcieni. W przypadku kostek w kolorze melanży wybieranie z palet powinno następować w pionie. Pozwala to ujednolicić wygląd bruku w przypadku drobnych naturalnych odchyleń od barwy lub wysokości kostki.

nespravne-kladenie-kociek poprawne-ukladanie-kostek-1306491354

 

errorUwaga! Nie należy impregnować kostki, na której wystąpił wykwit wapienny, ponieważ działanie takie może spowodować zatrzymanie procesu naturalnego jego zanikania – tym samym na kostce powstaną trwałe przebarwienia!

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.