Jak odśnieżać i odladzać kostkę brukową?

Kostka brukowa wymaga pielęgnacji od użytkownika również zimą, zastosowanie niewłaściwych środków odladzających może doprowadzić do trwałych defektów kostki brukowej, które nie zostaną uwzględnione w ramach reklamacji producenta przez okres objęty gwarancją. 

Sprzedawana przez nas kostka brukowa spełnia wymagania najwyższej, podanej w normie klasy odporności na warunki atmosferyczne tj. klasy D. Oznacza to, że kostka jest odporna na zamrażanie i odmrażanie w obecności środków odladzających.  Normowe założenia tej klasy stanowią zapewnienie klienta, że kostka brukowa, a szczególnie jej powierzchnia licowa nie ulegnie uszkodzeniu przy ujemnych temperaturach i przy stosowaniu środków odladzających – ale nie wszystkich!

Intensywne stosowanie, powszechnie używanej do odladzania, soli kamiennej (NaCl) – często tylko na części nawierzchni, czyli tam gdzie chodzimy – może spowodować, że w dłuższym okresie czasu, miejsca te będą różniły się odcieniem od reszty nawierzchni, ponieważ zachodzące reakcje chemiczne mogą doprowadzić do wszelkiego rodzaju odbarwień, plam etc.

W związku z tym zalecamy aby tam gdzie wygląd nawierzchni jest istotny sól kamienną stosować tylko wtedy gdy jest to konieczne i w ilości niezbędnej. Wskazanym jest aby w pierwszym okresie zimowym, po ułożeniu kostki, jeżeli to możliwe w ogóle zrezygnować ze stosowania soli kamiennej!

Ponadto warto jest tu wspomnieć, że na rynku dostępne są środki mniej agresywne zarówno dla betonu, jak również dla środowiska. Nasza firma w sezonie zimowym zajmuje się również odśnieżaniem dużych wybrukowanych powierzchni takich jak: parkingi, place manewrowe, chodniki.

 

Roboty Ziemne CAT 444E - wynajem koparko ładowarki Gostynin, Gąbin, Sanniki, Kutno, Płock,

Najczęściej stosowane środki do odladzania nawierzchni to: chlorek sodu, chlorek wapnia, chlorek magnezu działają destrukcyjnie na beton, częste i intensywne stosowanie tych substancji może spowodować odbarwienia wyrobów, powstanie plam i zacieków na nawierzchni.

 

 

 

Zalecamy następujące zasady zimowego utrzymania nawierzchni:

1. Nawierzchnię z betonowych kostek/płyt brukowych na bieżąco odśnieżać niedopuszczając do powstania warstwy ubitego śniegu – lodu.

2. Środki odladzające stosować tylko wtedy gdy jest to niezbędne.

3. Stosować środki chemiczne w ilości na jednostkę powierzchni wynikającą z instrukcji.

 

errorWybór lub niewłaściwie wykonane impregnowanie bruku oraz murków również może doprowadzić do powstania uszkodzeń kostki brukowej!

 

 

 

 

 

źródło: Poradnik Brukarski Polbruk

Leave a Reply

Your email address will not be published.